Nezapomínejme na hrdiny!

Denně kolem nich chodíme a v každodenním spěchu si ani nevšimneme, co je na nich napsáno a komu jsou věnovány.

O čem mluvím?

O pamětních deskách věnovaným významným lidem našeho regionu. Jedna z nich je umístěna na naší Základní škole Sovadinova a je věnována panu plk. Josefu Černotovi. Asi bych i nadále kolem ní chodila bez povšimnutí, kdyby naše třída nedostala pozvání na pietní akt k 20. výročí úmrtí pana Černoty, protože do naší třídy chodí jeho potomci – dvojčata Kristýnka a Sebastián Sevští.

Prostřednictvím jejich rodiny se nám podařilo uskutečnit setkání s neteří pana Černoty – paní Kamilkou Tesaříkovou. Přišla za námi do třídy a vyprávěla nám, jak se z obyčejného chlapce stal hrdina. Ukázala nám i jeho vyznamenání. Setkání s touto milou dámou se dětem moc líbilo.

Slavnostní akt probíhal před školou v pátek 22. 10. v 11:00. Významnými hosty byl pan podplukovník Zela se svým vojenským doprovodem z vojenského útvaru v Olomouci, který nese jméno pana Černoty. Pronesl slavnostní projev a položil květiny. Tohoto komorního aktu se účastnili i další zástupci rodiny, muzea a další.

Bylo nám ctí, že jsme byli pozváni, protože osobnost pana Černoty je jistě inspirací i pro současnou mládež.

Mgr. Jana Malinová, Kateřina Milotová a II.C

IMG Nejvyšší izraelské vyznamenání